Kodi zonal 074 (+9874 / 009874 / 0119874) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:074     (+9874)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Kohgiluyeh and Boyer-Ahmad

Shteti:

Irani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 074 / +9874 / 009874 / 0119874, Irani (hyrja telefonike)


Prefiksi 074 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kohgiluyeh and Boyer-Ahmad. Dhe Kohgiluyeh and Boyer-Ahmad ndodhet në Irani. Nëse ndodheni jashtë Irani dhe dëshironi të telefononi një person në Kohgiluyeh and Boyer-Ahmad, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Irani është +98 (0098), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kohgiluyeh and Boyer-Ahmad, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +98 74. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +98 74 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kohgiluyeh and Boyer-Ahmad për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0098 74.