Kodi zonal 0738 (+64738 / 0064738 / 01164738) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:0738     (+64738)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Taupo

Shteti:

Zelanda e Re

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 0738 / +64738 / 0064738 / 01164738, Zelanda e Re (hyrja telefonike)


Prefiksi 0738 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Taupo. Dhe Taupo ndodhet në Zelanda e Re. Nëse ndodheni jashtë Zelanda e Re dhe dëshironi të telefononi një person në Taupo, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zelanda e Re është +64 (0064), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Taupo, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +64 738. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +64 738 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Taupo për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0064 738.