Kodi zonal 0737 / +64737Kodi zonal:0737     (+64737)
Qyteti/qyteza ose krahina:Taupo

Shteti:

Zelanda e Re


Kodi zonal 0737 / +64737 (Zelanda e Re)


Prefiksi 0737 është kodi i zonës për Taupo. Dhe Taupo ndodhet në Zelanda e Re. Nëse ndodheni jashtë Zelanda e Re dhe dëshironi të telefononi një person në Taupo, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zelanda e Re është +64, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Taupo, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +64737.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +64737 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Taupo për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0064737.
Llogaritësi I numrit të telefonit