Kodi zonal 0729 (+359729 / 00359729 / 011359729) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:0729     (+359729)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Godech

Shteti:

Bullgaria

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 0729 / +359729 / 00359729 / 011359729, Bullgaria (hyrja telefonike)


Prefiksi 0729 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Godech. Dhe Godech ndodhet në Bullgaria. Nëse ndodheni jashtë Bullgaria dhe dëshironi të telefononi një person në Godech, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bullgaria është +359 (00359), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Godech, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +359 729. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +359 729 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Godech për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00359 729.