Kodi zonal 0721 (+880721 / 00880721 / 011880721) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:0721     (+880721)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Rajshahi

Shteti:

Bangladeshi

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 0721 / +880721 / 00880721 / 011880721, Bangladeshi (hyrja telefonike)


Prefiksi 0721 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Rajshahi . Dhe Rajshahi ndodhet në Bangladeshi. Nëse ndodheni jashtë Bangladeshi dhe dëshironi të telefononi një person në Rajshahi , përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bangladeshi është +880 (00880), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rajshahi , përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +880 721. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +880 721 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rajshahi për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00880 721.