Kodi zonal 068 / +25468Kodi zonal:068     (+25468)
Qyteti/qyteza ose krahina:Embu

Shteti:

KeniaPrefiksi 068 është kodi i zonës për Embu. Dhe Embu ndodhet në Kenia. Nëse ndodheni jashtë Kenia dhe dëshironi të telefononi një person në Embu, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kenia është +254, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Embu, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +25468.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +25468 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Embu për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0025468.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 068 / +25468 (Kenia)