Kodi zonal 06782 / +496782Kodi zonal:06782     (+496782)
Qyteti/qyteza ose krahina:Birkenfeld Nahe

Shteti:

GjermaniaPrefiksi 06782 është kodi i zonës për Birkenfeld Nahe. Dhe Birkenfeld Nahe ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Birkenfeld Nahe, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Birkenfeld Nahe, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +496782.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +496782 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Birkenfeld Nahe për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00496782.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 06782 / +496782 (Gjermania)