Kodi zonal 06431 (+496431 / 00496431 / 011496431) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:06431     (+496431)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Limburg a d Lahn

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 06431 / +496431 / 00496431 / 011496431, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 06431 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Limburg a d Lahn. Dhe Limburg a d Lahn ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Limburg a d Lahn, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Limburg a d Lahn, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 6431. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 6431 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Limburg a d Lahn për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 6431.