Kodi zonal 0636 (+64636 / 0064636 / 01164636) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:0636     (+64636)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Levin

Shteti:

Zelanda e Re

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 0636 / +64636 / 0064636 / 01164636, Zelanda e Re (hyrja telefonike)


Prefiksi 0636 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Levin. Dhe Levin ndodhet në Zelanda e Re. Nëse ndodheni jashtë Zelanda e Re dhe dëshironi të telefononi një person në Levin, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zelanda e Re është +64 (0064), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Levin, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +64 636. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +64 636 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Levin për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0064 636.