Kodi zonal 0635 (+64635)Kodi zonal 0635 / +64635, Zelanda e Re


Prefiksi 0635 është kodi i zonës për Palmerston North. Dhe Palmerston North ndodhet në Zelanda e Re. Nëse ndodheni jashtë Zelanda e Re dhe dëshironi të telefononi një person në Palmerston North, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zelanda e Re është +64 (0064), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Palmerston North, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +64 635. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +64 635 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Palmerston North për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0064 635.