Kodi zonal 0634 (+64634 / 0064634 / 01164634) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:0634     (+64634)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Wanganui

Shteti:

Zelanda e Re / Aotearoa

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 0634 / +64634 / 0064634 / 01164634, Zelanda e Re / Aotearoa (hyrja telefonike)


Prefiksi 0634 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Wanganui. Dhe Wanganui ndodhet në Zelanda e Re / Aotearoa. Nëse ndodheni jashtë Zelanda e Re / Aotearoa dhe dëshironi të telefononi një person në Wanganui, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zelanda e Re / Aotearoa është +64 (0064), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Wanganui, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +64 634. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +64 634 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Wanganui për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0064 634.