Kodi zonal 06039 / +496039Kodi zonal:06039     (+496039)
Qyteti/qyteza ose krahina:Karben

Shteti:

Gjermania


Kodi zonal 06039 / +496039 (Gjermania)


Prefiksi 06039 është kodi i zonës për Karben. Dhe Karben ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Karben, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Karben, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +496039.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +496039 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Karben për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00496039.
Llogaritësi I numrit të telefonit