Kodi zonal 060 / +23460Kodi zonal:060     (+23460)
Qyteti/qyteza ose krahina:Sokoto

Shteti:

Nigeria


Kodi zonal 060 / +23460 (Nigeria)


Prefiksi 060 është kodi i zonës për Sokoto. Dhe Sokoto ndodhet në Nigeria. Nëse ndodheni jashtë Nigeria dhe dëshironi të telefononi një person në Sokoto, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Nigeria është +234, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sokoto, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +23460.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +23460 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sokoto për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0023460.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 060 / +23460