Kodi zonal 06 / +9716Kodi zonal 06 / +9716 (Emiratet e Bashkuara Arabe)


Prefiksi 06 është kodi i zonës për Sharjah, Ajman and Umm al-Quwain. Dhe Sharjah, Ajman and Umm al-Quwain ndodhet në Emiratet e Bashkuara Arabe. Nëse ndodheni jashtë Emiratet e Bashkuara Arabe dhe dëshironi të telefononi një person në Sharjah, Ajman and Umm al-Quwain, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Emiratet e Bashkuara Arabe është +971, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sharjah, Ajman and Umm al-Quwain, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +9716.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +9716 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sharjah, Ajman and Umm al-Quwain për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 009716.
Llogaritësi I numrit të telefonit