Kodi zonal 05746 (+495746 / 00495746 / 011495746) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:05746     (+495746)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Rödinghausen

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 05746 / +495746 / 00495746 / 011495746, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 05746 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Rödinghausen. Dhe Rödinghausen ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Rödinghausen, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rödinghausen, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 5746. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 5746 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rödinghausen për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 5746.