Kodi zonal 057 (+2757 / 002757 / 0112757) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:057     (+2757)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Welkom (Goldfields)

Shteti:

Afrika e Jugut

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 057 / +2757 / 002757 / 0112757, Afrika e Jugut (hyrja telefonike)


Prefiksi 057 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Welkom (Goldfields). Dhe Welkom (Goldfields) ndodhet në Afrika e Jugut. Nëse ndodheni jashtë Afrika e Jugut dhe dëshironi të telefononi një person në Welkom (Goldfields), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Afrika e Jugut është +27 (0027), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Welkom (Goldfields), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +27 57. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +27 57 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Welkom (Goldfields) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0027 57.