Kodi zonal 057 / +42157Kodi zonal:057     (+42157)
Qyteti/qyteza ose krahina:Humenné

Shteti:

SllovakiaPrefiksi 057 është kodi i zonës për Humenné. Dhe Humenné ndodhet në Sllovakia. Nëse ndodheni jashtë Sllovakia dhe dëshironi të telefononi një person në Humenné, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Sllovakia është +421, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Humenné, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +42157.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +42157 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Humenné për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0042157.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 057 / +42157 (Sllovakia)