Kodi zonal 05636 (+495636 / 00495636 / 011495636) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:05636     (+495636)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Lichtenfels-Goddelsheim

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 05636 / +495636 / 00495636 / 011495636, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 05636 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Lichtenfels-Goddelsheim. Dhe Lichtenfels-Goddelsheim ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Lichtenfels-Goddelsheim, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Lichtenfels-Goddelsheim, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 5636. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 5636 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Lichtenfels-Goddelsheim për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 5636.