Kodi zonal 0561 / +62561Kodi zonal:0561     (+62561)
Qyteti/qyteza ose krahina:Pontianak

Shteti:

Indonezia


Kodi zonal 0561 / +62561 (Indonezia)


Prefiksi 0561 është kodi i zonës për Pontianak. Dhe Pontianak ndodhet në Indonezia. Nëse ndodheni jashtë Indonezia dhe dëshironi të telefononi një person në Pontianak, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Indonezia është +62, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pontianak, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +62561.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +62561 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pontianak për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0062561.
Llogaritësi I numrit të telefonit