Kodi zonal 056 (+25456)Kodi zonal 056 (+25456, Kenia)


Prefiksi 056 është kodi i zonës për Kakamega. Dhe Kakamega ndodhet në Kenia. Nëse ndodheni jashtë Kenia dhe dëshironi të telefononi një person në Kakamega, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kenia është +254 (00254), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kakamega, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +254 56. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +254 56 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kakamega për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00254 56.