Kodi zonal 05503 (+495503 / 00495503 / 011495503) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:05503     (+495503)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Nörten-Hardenberg

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 05503 / +495503 / 00495503 / 011495503, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 05503 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Nörten-Hardenberg. Dhe Nörten-Hardenberg ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Nörten-Hardenberg, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Nörten-Hardenberg, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 5503. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 5503 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Nörten-Hardenberg për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 5503.