Kodi zonal 053890 (+21253890 / 0021253890 / 01121253890) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:053890     (+21253890)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Fès, Meknès

Shteti:

Maroku

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 053890 / +21253890 / 0021253890 / 01121253890, Maroku (hyrja telefonike)


Prefiksi 053890 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Fès, Meknès. Dhe Fès, Meknès ndodhet në Maroku. Nëse ndodheni jashtë Maroku dhe dëshironi të telefononi një person në Fès, Meknès, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maroku është +212 (00212), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Fès, Meknès, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +212 53890. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +212 53890 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Fès, Meknès për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00212 53890.