Kodi zonal 05376 / +2125376Kodi zonal:05376     (+2125376)
Qyteti/qyteza ose krahina:Rabat, Témara

Shteti:

Maroku


Kodi zonal 05376 / +2125376 (Maroku)


Prefiksi 05376 është kodi i zonës për Rabat, Témara. Dhe Rabat, Témara ndodhet në Maroku. Nëse ndodheni jashtë Maroku dhe dëshironi të telefononi një person në Rabat, Témara, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maroku është +212, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rabat, Témara, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +2125376.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +2125376 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rabat, Témara për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 002125376.
Llogaritësi I numrit të telefonit