Kodi zonal 05353 (+2125353 / 002125353 / 0112125353) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:05353     (+2125353)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Midelt

Shteti:

Maroku

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 05353 / +2125353 / 002125353 / 0112125353, Maroku (hyrja telefonike)


Prefiksi 05353 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Midelt. Dhe Midelt ndodhet në Maroku. Nëse ndodheni jashtë Maroku dhe dëshironi të telefononi një person në Midelt, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maroku është +212 (00212), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Midelt, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +212 5353. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +212 5353 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Midelt për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00212 5353.