Kodi zonal 0532 (+212532 / 00212532 / 011212532) (hyrja telefonike)Kodi zonal 0532 / +212532 / 00212532 / 011212532, Maroku (hyrja telefonike)


Prefiksi 0532 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Fes, Errachidia, Meknes, Nador, Oujda, Taza. Dhe Fes, Errachidia, Meknes, Nador, Oujda, Taza ndodhet në Maroku. Nëse ndodheni jashtë Maroku dhe dëshironi të telefononi një person në Fes, Errachidia, Meknes, Nador, Oujda, Taza, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maroku është +212 (00212), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Fes, Errachidia, Meknes, Nador, Oujda, Taza, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +212 532. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +212 532 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Fes, Errachidia, Meknes, Nador, Oujda, Taza për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00212 532.