Kodi zonal 052867 (+21252867)Kodi zonal 052867 (+21252867, Maroku)


Prefiksi 052867 është kodi i zonës për Lakhssas. Dhe Lakhssas ndodhet në Maroku. Nëse ndodheni jashtë Maroku dhe dëshironi të telefononi një person në Lakhssas, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maroku është +212 (00212), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Lakhssas, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +212 52867. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +212 52867 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Lakhssas për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00212 52867.