Kodi zonal 05209 (+495209 / 00495209 / 011495209) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:05209     (+495209)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Gütersloh-Friedrichsdorf

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 05209 / +495209 / 00495209 / 011495209, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 05209 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Gütersloh-Friedrichsdorf. Dhe Gütersloh-Friedrichsdorf ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Gütersloh-Friedrichsdorf, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Gütersloh-Friedrichsdorf, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 5209. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 5209 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Gütersloh-Friedrichsdorf për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 5209.