Kodi zonal 0520 / +212520Kodi zonal:0520     (+212520)
Qyteti/qyteza ose krahina:Casablanca

Shteti:

Maroku


Kodi zonal 0520 / +212520 (Maroku)


Prefiksi 0520 është kodi i zonës për Casablanca. Dhe Casablanca ndodhet në Maroku. Nëse ndodheni jashtë Maroku dhe dëshironi të telefononi një person në Casablanca, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maroku është +212, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Casablanca, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +212520.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +212520 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Casablanca për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00212520.
Llogaritësi I numrit të telefonit