Kodi zonal 05192 (+495192)Kodi zonal 05192 / +495192, Gjermania


Prefiksi 05192 është kodi i zonës për Munster. Dhe Munster ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Munster, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Munster, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 5192. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 5192 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Munster për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 5192.