Kodi zonal 0519 / +359519Kodi zonal:0519     (+359519)
Qyteti/qyteza ose krahina:Devnya

Shteti:

Bullgaria


Kodi zonal 0519 / +359519 (Bullgaria)


Prefiksi 0519 është kodi i zonës për Devnya. Dhe Devnya ndodhet në Bullgaria. Nëse ndodheni jashtë Bullgaria dhe dëshironi të telefononi një person në Devnya, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bullgaria është +359, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Devnya, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +359519.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +359519 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Devnya për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00359519.
Llogaritësi I numrit të telefonit