Kodi zonal 051 / +38251Kodi zonal:051     (+38251)
Qyteti/qyteza ose krahina:Berane, Plav, Rožaje, Andrijevica

Shteti:

Mali i Zi


Kodi zonal 051 / +38251 (Mali i Zi)


Prefiksi 051 është kodi i zonës për Berane, Plav, Rožaje, Andrijevica. Dhe Berane, Plav, Rožaje, Andrijevica ndodhet në Mali i Zi. Nëse ndodheni jashtë Mali i Zi dhe dëshironi të telefononi një person në Berane, Plav, Rožaje, Andrijevica, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mali i Zi është +382, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Berane, Plav, Rožaje, Andrijevica, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +38251.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +38251 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Berane, Plav, Rožaje, Andrijevica për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0038251.
Llogaritësi I numrit të telefonit