Kodi zonal 050 / +3950Kodi zonal:050     (+3950)
Qyteti/qyteza ose krahina:Pisa

Shteti:

ItaliaPrefiksi 050 është kodi i zonës për Pisa. Dhe Pisa ndodhet në Italia. Nëse ndodheni jashtë Italia dhe dëshironi të telefononi një person në Pisa, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Italia është +39, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pisa, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +3950.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +3950 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pisa për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 003950.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 050 / +3950 (Italia)