Kodi zonal 050 (+38750 / 0038750 / 01138750) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:050     (+38750)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Mrkonjić Grad

Shteti:

Bosnja dhe Hercegovina

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 050 / +38750 / 0038750 / 01138750, Bosnja dhe Hercegovina (hyrja telefonike)


Prefiksi 050 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Mrkonjić Grad. Dhe Mrkonjić Grad ndodhet në Bosnja dhe Hercegovina. Nëse ndodheni jashtë Bosnja dhe Hercegovina dhe dëshironi të telefononi një person në Mrkonjić Grad, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bosnja dhe Hercegovina është +387 (00387), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mrkonjić Grad, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +387 50. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +387 50 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mrkonjić Grad për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00387 50.