Kodi zonal 04936 (+494936)Kodi zonal 04936 / +494936, Gjermania


Prefiksi 04936 është kodi i zonës për Grossheide. Dhe Grossheide ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Grossheide, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Grossheide, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 4936. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 4936 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Grossheide për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 4936.