Kodi zonal 0480 / +46480Kodi zonal:0480     (+46480)
Qyteti/qyteza ose krahina:Kalmar

Shteti:

Suedia


Kodi zonal 0480 / +46480 (Suedia)


Prefiksi 0480 është kodi i zonës për Kalmar. Dhe Kalmar ndodhet në Suedia. Nëse ndodheni jashtë Suedia dhe dëshironi të telefononi një person në Kalmar, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Suedia është +46, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kalmar, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +46480.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +46480 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kalmar për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0046480.
Llogaritësi I numrit të telefonit