Kodi zonal 048 (+21348 / 0021348 / 01121348) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:048     (+21348)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Saida, Sidi Belabbes

Shteti:

Algjeria

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 048 / +21348 / 0021348 / 01121348, Algjeria (hyrja telefonike)


Prefiksi 048 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Saida, Sidi Belabbes. Dhe Saida, Sidi Belabbes ndodhet në Algjeria. Nëse ndodheni jashtë Algjeria dhe dëshironi të telefononi një person në Saida, Sidi Belabbes, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Algjeria është +213 (00213), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Saida, Sidi Belabbes, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +213 48. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +213 48 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Saida, Sidi Belabbes për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00213 48.