Kodi zonal 0474 / +374474Kodi zonal:0474     (+374474)
Qyteti/qyteza ose krahina:Martakert

Shteti:

Armeni


Kodi zonal 0474 / +374474 (Armeni)


Prefiksi 0474 është kodi i zonës për Martakert. Dhe Martakert ndodhet në Armeni. Nëse ndodheni jashtë Armeni dhe dëshironi të telefononi një person në Martakert, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Armeni është +374, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Martakert, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +374474.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +374474 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Martakert për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00374474.
Llogaritësi I numrit të telefonit