Kodi zonal 046 (+42146 / 0042146 / 01142146) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:046     (+42146)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Prievidza

Shteti:

Sllovakia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 046 / +42146 / 0042146 / 01142146, Sllovakia (hyrja telefonike)


Prefiksi 046 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Prievidza. Dhe Prievidza ndodhet në Sllovakia. Nëse ndodheni jashtë Sllovakia dhe dëshironi të telefononi një person në Prievidza, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Sllovakia është +421 (00421), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Prievidza, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +421 46. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +421 46 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Prievidza për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00421 46.