Kodi zonal 045 (+2745 / 002745 / 0112745) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:045     (+2745)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Queenstown

Shteti:

Afrika e Jugut

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 045 / +2745 / 002745 / 0112745, Afrika e Jugut (hyrja telefonike)


Prefiksi 045 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Queenstown. Dhe Queenstown ndodhet në Afrika e Jugut. Nëse ndodheni jashtë Afrika e Jugut dhe dëshironi të telefononi një person në Queenstown, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Afrika e Jugut është +27 (0027), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Queenstown, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +27 45. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +27 45 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Queenstown për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0027 45.