Kodi zonal 0431 / +359431Kodi zonal:0431     (+359431)
Qyteti/qyteza ose krahina:Kazanlak

Shteti:

BullgariaPrefiksi 0431 është kodi i zonës për Kazanlak. Dhe Kazanlak ndodhet në Bullgaria. Nëse ndodheni jashtë Bullgaria dhe dëshironi të telefononi një person në Kazanlak, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bullgaria është +359, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kazanlak, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +359431.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +359431 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kazanlak për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00359431.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 0431 / +359431 (Bullgaria)