Kodi zonal 041 (+8241 / 008241 / 0118241) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:041     (+8241)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Chungcheongnam-do

Shteti:

Korea Jugore

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 041 / +8241 / 008241 / 0118241, Korea Jugore (hyrja telefonike)


Prefiksi 041 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Chungcheongnam-do. Dhe Chungcheongnam-do ndodhet në Korea Jugore. Nëse ndodheni jashtë Korea Jugore dhe dëshironi të telefononi një person në Chungcheongnam-do, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Korea Jugore është +82 (0082), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Chungcheongnam-do, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +82 41. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +82 41 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Chungcheongnam-do për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0082 41.