Kodi zonal 039828 (+4939828 / 004939828 / 0114939828) (hyrja telefonike)Kodi zonal 039828 / +4939828 / 004939828 / 0114939828, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 039828 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Wustrow Kr Mecklenburg-Strelitz. Dhe Wustrow Kr Mecklenburg-Strelitz ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Wustrow Kr Mecklenburg-Strelitz, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Wustrow Kr Mecklenburg-Strelitz, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 39828. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 39828 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Wustrow Kr Mecklenburg-Strelitz për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 39828.