Kodi zonal 039087 (+4939087)Kodi zonal 039087 / +4939087, Gjermania


Prefiksi 039087 është kodi i zonës për Jerchel Altmark. Dhe Jerchel Altmark ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Jerchel Altmark, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Jerchel Altmark, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 39087. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 39087 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Jerchel Altmark për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 39087.