Kodi zonal 039 / +6639Kodi zonal:039     (+6639)
Qyteti/qyteza ose krahina:Chanthaburi, Trat

Shteti:

Tailanda


Kodi zonal 039 / +6639 (Tailanda)


Prefiksi 039 është kodi i zonës për Chanthaburi, Trat. Dhe Chanthaburi, Trat ndodhet në Tailanda. Nëse ndodheni jashtë Tailanda dhe dëshironi të telefononi një person në Chanthaburi, Trat, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Tailanda është +66, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Chanthaburi, Trat, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +6639.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +6639 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Chanthaburi, Trat për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 006639.
Llogaritësi I numrit të telefonit