Kodi zonal 039 (+21339 / 0021339 / 01121339) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:039     (+21339)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Skikda

Shteti:

Algjeria

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 039 / +21339 / 0021339 / 01121339, Algjeria (hyrja telefonike)


Prefiksi 039 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Skikda. Dhe Skikda ndodhet në Algjeria. Nëse ndodheni jashtë Algjeria dhe dëshironi të telefononi një person në Skikda, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Algjeria është +213 (00213), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Skikda, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +213 39. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +213 39 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Skikda për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00213 39.