Kodi zonal 0389 / +54389Kodi zonal:0389     (+54389)
Qyteti/qyteza ose krahina:Tucumán

Shteti:

Argjentina


Kodi zonal 0389 / +54389 (Argjentina)


Prefiksi 0389 është kodi i zonës për Tucumán. Dhe Tucumán ndodhet në Argjentina. Nëse ndodheni jashtë Argjentina dhe dëshironi të telefononi një person në Tucumán, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Argjentina është +54, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tucumán, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +54389.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +54389 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tucumán për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0054389.
Llogaritësi I numrit të telefonit