Kodi zonal 038822 (+4938822 / 004938822 / 0114938822) (hyrja telefonike)Kodi zonal 038822 / +4938822 / 004938822 / 0114938822, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 038822 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Diedrichshagen b Grevesmühlen. Dhe Diedrichshagen b Grevesmühlen ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Diedrichshagen b Grevesmühlen, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Diedrichshagen b Grevesmühlen, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 38822. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 38822 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Diedrichshagen b Grevesmühlen për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 38822.