Kodi zonal 03868 (+493868)Kodi zonal 03868 / +493868, Gjermania


Prefiksi 03868 është kodi i zonës për Rastow. Dhe Rastow ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Rastow, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rastow, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 3868. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 3868 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rastow për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 3868.