Kodi zonal 03835 / +543835Kodi zonal:03835     (+543835)
Qyteti/qyteza ose krahina:Catamarca

Shteti:

Argjentina


Kodi zonal 03835 / +543835 (Argjentina)


Prefiksi 03835 është kodi i zonës për Catamarca. Dhe Catamarca ndodhet në Argjentina. Nëse ndodheni jashtë Argjentina dhe dëshironi të telefononi një person në Catamarca, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Argjentina është +54, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Catamarca, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +543835.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +543835 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Catamarca për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00543835.
Llogaritësi I numrit të telefonit