Kodi zonal 0376 / +62376Kodi zonal:0376     (+62376)
Qyteti/qyteza ose krahina:East Lombok

Shteti:

Indonezia


Kodi zonal 0376 / +62376 (Indonezia)


Prefiksi 0376 është kodi i zonës për East Lombok. Dhe East Lombok ndodhet në Indonezia. Nëse ndodheni jashtë Indonezia dhe dëshironi të telefononi një person në East Lombok, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Indonezia është +62, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në East Lombok, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +62376.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +62376 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në East Lombok për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0062376.
Llogaritësi I numrit të telefonit